Partnerji, trajanje
V operacijo sodelovanja »Rad imam (r)eko« so aktivno vključeni trije LASi, od tega dva slovenska in eden italijanski, ki imajo pod svojim okriljem vključene še člane znotraj LAS. V operacijo je skupno vključenih 9 partnerjev, od tega 5 iz javnega sektorja, 3 iz zasebnega sektorja, 1 iz gospodarskega sektorja.
Partnerji:
- LAS Obsotelje in Kozjansko (javni);
- Razvojna agencija Sotla (javni);
- Kozjanski park (javni);
- Zavod za kulturo turizem in razvoj Rogatec (javni / certifikat);
- LAS pri dobrih ljudeh 2020 (zasebni);
- Občina Velika Polana (javni);
- Eko kmetija Kasaš, Mihael Kasaš – nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji (ekonomski / certifikat);
- Društvo za trajnost virov Si.energija (zasebni);
- LAS Gruppo di Azione Locale (G.A.L.) Isc Madonie (zasebni).
Operacija se bo izvajala v eni fazi, in sicer od 1. 7. 2022 do 30. 6. 2024.
Opis operacije sodelovanja
Unescova biosferna območja so zagotovo idealno okolje za razvoj ekološkega kmetovanja. Na območju obeh vključenih LAS imamo željo po nadaljnjem sodelovanju na projektih, ki so povezani z razvojem, promocijo in skupnim trženjem ponudbe biosfernih območij. V projektu tako želimo izvesti podporne aktivnosti spodbujanja ekološkega kmetovanja na vključenih biosfernih območjih (organizacija Festivala ekološke hrane, promocija ekoloških kmetij na projektnem območju), želimo vzpostaviti skupne standarde za prodajo ekoloških izdelkov/pridelkov na biosfernih območjih. Naložbi bosta povezani z reko (reki Bistrica in Mura) in življenjem ter kmetovanjem ob njej. Izvesti želimo delavnice in dogodke, ki bodo predstavljali pomen zavarovanih območij, posebej biosfernih območij kot ključnih primerov dobre prakse okoljske trajnosti in orodje za prilagajanje podnebnim spremembam.
Cilji operacije
S skupnimi aktivnostmi operacije želimo vzpostaviti trajno sodelovanje vključenih zavarovanih območij narave, ponudnikov in upravljavcev iz vključenih LAS in zagotoviti skupen nastop na trgu, s poudarkom na udeležbi na prireditvah, ki posebej zagovarjajo pomen ekološkega kmetovanja, ohranjanja naravnih virov in biotske raznovrstnosti.
Spodbujati želimo prestop v certificirano ekološko pridelavo/predelavo in prispevati k spodbujanju priprave ekološke hrane za trg, omogočanju prehoda na zdrave in trajnostne načine prehranjevanja z ekološko hrano z ozaveščanjem pridelovalcev in potrošnikov, v obliki promocijskih in prodajnih aktivnosti (vzpostavitev poligona z njive na mizo, Festival ekološke hrane in podobno).
Cilj operacije je promocija kratkih dobavnih verig, kar bomo dosegli z vzpostavitvijo učnega poligona »z njive na mizo« z zasaditvijo poljščin, nakup mobilne kuhinje za pripravo zdravih jedi, jedi iz ekoloških surovin, pridelanih na poligonu, izvedbo prodajnega Festivala ekološke hrane in ostalimi aktivnostmi.
Vzpostaviti želimo izmenjavo znanj in izkušenj med vključenimi LAS, predvsem na področju trajnostnega ohranjanja narave, trajnostnega kmetijstva in spodbuditi pridobivanje novih znanj in s pomočjo implementacije na območju vključenih LAS zagotoviti trajne rešitve, ki bodo pomembno vplivale na kakovost življenja vključenih območij in spodbudile zavedanje o pomembnosti ohranjanja kulturne krajine za prihodnje rodove predvsem s trajnostnimi pristopi ekološkega kmetijstva.
Z operacijo želimo vzpostaviti nove proizvode (učni poligon z njive na mizo, inovativna razstava, ki skozi zgodbo reke spodbuja k trajnostnim praksam varovanja narave in uporabi trajnostnih pristopov), implementirati nove storitve na območju vključenih LAS (pomlajevanje starih sort jabolk in hrušk) in z novimi načini aktiviranja (tematski kotički za ženske ekološke pridelovalke/predelovalke na Festivalu ekološke hrane) spodbuditi nove pristope v Unescovih biosfernih območjih.
Aktivnosti operacije smo združili v 6 DELOVNIH PAKETOV:
DP1 Vodenje in koordinacija operacije
DP2 Organizacija in izvedba strokovnih ogledov vključenih LAS območij ter prenos in implementacija znanj
DP3 Vlaganje v infrastrukturo (ekološka proizvodnja in nadgradnja biodiverzitete)
DP4 Skupno trženje ekoloških ponudnikov
DP 5 Animacija za vstop v ekološko certificirano kmetijstvo in ohranjanje biodiverzitete
DP6 Promocija operacije
Na območju LAS Obsotelje in Kozjansko predvidevamo postavitev stalne razstave o reki Bistrici na Gradu Podsreda: interaktivna predstavitev reke Bistrice, naravne vrednote in osrednje doline, ki poteka v osrčju Kozjanskega parka in Biosfernega območja. Stalna razstava, ki bo povezovala naravno in kulturno dediščino Kozjanskega in Obsotelja, bo poudarila pomen sožitja človeka z naravo – trajnostno kmetovanje nekoč, danes pa ekološko pridelovanje hrane in s tem ohranjanje narave in kulturne krajine. Predvidevamo izvedbo Festivala ekološke hrane na Gradu Podsreda, kjer bomo združili ekološke ponudnike projektnega območja in posebno pozornost namenili ženskam, ki so nosilke dejavnosti z ekološkim certifikatom. Predvidena je tudi zmenjava med LAS-oma ter skupne delavnice in izobraževanja, ki bodo namenjena širši in strokovni javnosti.
Več informacij o programu podeželja najdete na:
- Spletni strani Evropske komisije, namenjene EKSRP
- Spletni strani Programa razvoja podeželja Republike Slovenije
Za vsebino spletne strani je odgovoren upravičenec operacije. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.