KOZJANSKI PARK

V Sloveniji v okviru UNESCO programa MAB – Man and Biosphere (Človek in biosfera) delujejo štiri biosferna območja: Julijske Alpe, Kras, Kozjansko in Obsotelje ter Mura.

Brošura o pomenu Unescovih biosfernih območij v Sloveniji

Slovenija je k UNESCU pristopila 27. maja 1992 kot 167. članica. Vlada Republike Slovenije je ustanovila Slovensko nacionalno komisijo za UNESCO, njen urad deluje znotraj ministrstva, pristojnega za visoko šolstvo in znanost.

Status biosfernega območja podeljuje medvladni odbor za koordinacijo programa »Človek in biosfera« na sedežu UNESCA v Parizu.

Svetovna mreža biosfernih območij trenutno šteje 738 območij v 134 državah.

Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje se je v svetovno mrežo vpisalo 2. junija 2010 in postalo tretje biosferno območje v Sloveniji. Upravljavec je postal Javni zavod Kozjanski park, s sedežem v Podsredi.

Kozjansko-in-Obsotelje-vplivno-območje

BO Kozjansko in Obsotelje predstavlja mozaično krajino med Savo, Savinjo in Sotlo, kjer se prepletajo hribovja, gričevja in nižine. Zajema enajst občin. Osrednje območje je veliko 140 km2, robno 360 km2 in tranzicijsko 447 km2. Polovico osrednjega in robnega dela biosfernega območja zavzema Kozjanski regijski park. Skoraj 230 km2 pripada območjem Natura 2000.

Biosferno območje pomembno soustvarja kulturno in družabno življenje. Dogodki in druženja so vedno dobra priložnost za spoznavanje, izmenjavo izkušenj in tkanje novih partnerskih mrež.

Življenje v biosfernem območju označujejo partnerstvo, raziskovalni duh, inovativnost, sonaravnost in trajnost.

Film o pomenu Biosfernega območja Kozjansko in Obsotelje

Comments are closed.