KOZJANSKI PARK

Območje Kozjanskega parka se ponaša z vrsto muzejskih in ljubiteljskih zbirk. Nekatere med njimi so urejene in na ogled in kažejo obiskovalcem vso domiselnost nekdanjih prebivalcev tega območja. Tako so na ogled Javerškova domačija v Podsredi, Muzej v Podčetrtku z vso kmečko opremo, dela likovnih pedagogov na Pilštanju, etnografska zbirka Marije Sušnik, majolike Lee Babič in Travnikova zbirka starin na Bizeljskem, Pleteršnikova domačija in Kovaški muzej v Pišecah, Muzejska učilnica moje mame v Kozjem, Sodstvo v Kozjem in Kroflnov mlin v Kozjem.

Slovensko-bavarska hiša, Podsreda

Nekdanja kaplanija je umeščena nasproti župnijske cerkve in je značilen primerek trške arhitekture. Hiša je etnološki kulturni spomenik in je bila po obsežni prenovi spremenjena v sedež Slovensko-bavarskega društva. Ko je to čez nekaj časa nehalo aktivno delovati, je ostalo ime. Po prenovi je dobila trojno funkcijo: postala je razstavišče, zbirališče članov društva, prostor za verouk in vaje cerkvenega pevskega zbora.

Pod streho sta urejena dva “jabolčna” apartmaja.

Kontakt: Kozjanski park

Lokacija

Javerškova domačija, Podsreda

Tu se je leta 1864 rodila Marija Javeršek, mati Josipa Broza Tita. Leta 1979 je bil del stavbe spremenjen v muzej in na ogled so veža s črno kuhinjo, »hiša« in »kamra«. Prostori so opremljeni z originalnim pohištvom in predstavljajo bivalno kulturo takratnega časa.

Do Javerškove domačije se lahko sprehodimo od parkirišča na Trebčah (15 min). Pot nas pelje po slikovitem lesenem mostu čez reko Bistrico, mimo apnenice, kjer so nekoč žgali apno, in mimo Nežine hiške, kjer je pred pol stoletja živela šivilja Neža. Od tu se lepo vidi vhod v sotesko reke Bistrice, ki je ena najlepših sotesk v vzhodni Sloveniji.

Kontakt: Kozjanski park

Lokacija

Muzejska učilnica “Šola moje mame”, Kozje

V samem središču kraja je kozjanski rojak Marjan Marinšek uredil muzejsko učilnico iz časov Kraljevine Jugoslavije. Tu je predstavljen kompleten razred z lesenimi klopmi in šolsko tablo. Na ogled je tudi pregled slovenskih prvih čitank iz 19. in 20. stoletja, prve računice, šolske tablice, stare šolske torbice, peresniki in peresa, slike za nazorni pouk in originalna vrata nekdanje šole v Kozjem.

Več informacij: https://www.kozje.si/objava/194205

Lokacija

kozje sola moje mame

Kroflnov mlin, Kozje

Ob izteku Bistrega grabna stoji Kroflnova domačija z dvema poslopjema. Hiša z nekdanjim mlinom in gospodarskim poslopjem je stisnjena na ozko polico med potokom in skoraj previsno steno strmega hriba Kozjeka. Nekoč je bila dom mlinarja, kleparja – špenglerja, mizarja in delavca v bližnjem industrijskem obratu. Do prve polovice 19. stoletja je tu stala še žaga.

Mlin je bil obnovljen med leti 1998 in 2000. V nekdanjem stanovanjskem delu je na ogled stalna muzejska zbirka, prirejajo pa tudi občasne razstave.

Več informacij: https://www.facebook.com/kroflnovmlin/

Lokacija

Sodstvo v Kozjem, Kozje

Sodišče in z njim zapor se je v tako imenovani Občinski dom preselilo leta 1932. Razstava Sodstvo v Kozjem zavzema celične prostore nekdanjih zaporov. V posameznih celicah je prikazano delo kozjanskega sodišča, pisarniške ostaline okrajnega sodišča v Kozjem, raznovrstno gradivo iz dejavnosti sodnijske in notarske pisarne, zadnji razstavni prostor pa predstavlja zaporniško celico iz časa delovanja zaporov.

Več informacij: https://www.kozje.si/objava/202591

Zapori Kozje

Pleteršnikova domačija, Pišece

Maks Pleteršnik (1840-1923), naš veliki jezikoslovec, je bil rojen in je tudi pokopan v Pišecah. V zgodovino slovenskega naroda se je vpisal s svojim najvažnejšim delom Slovensko-nemškim slovarjem. Gradivo zanj je zbiral in urejal 20 let. V njegovi rojstni hiši je urejena spominska zbirka. V treh sobah so na ogled pohištvo in osebni predmeti Maksa Pleteršnika, največ je prav njegovih knjig. Za domačijo danes skrbi Društvo Pleteršnikova domačija, ki organizira tudi Pleteršnikove dneve.

Več informacij: http://www.pletersnikova-domacija.si

Lokacija

Etnografska zbirka Marije Sušnik, Bizeljsko

Na najlepšem predelu vinsko-turistične ceste, ki povezuje pretežno vinogradniške predele, je ohranjena stara Filova domačija, v kateri je zbirka Marije Sušnik z okoli 2000 predmeti. V hiši in gospodarskem poslopju je stalna razstava. Na ogled so kmetijska oprema, posoda, orodja, knjižno in fotografsko gradivo s poudarkom na vinogradništvu. Predmete so darovali ali odstopili v hrambo številni krajani Bizeljskega.

Več informacij: https://www.bizeljsko.si/stalna-etnografska-zbirka-marije-sunik/

Lokacija 

Comments are closed.