KOZJANSKI PARK

 

Travniški sadovnjaki so vmesen prostor med gozdnimi in kmetijskimi zemljišči, ki jih je s preoblikovanjem prvotne krajine ustvaril človek. Tovrstni nasadi so na območju Kozjanskega regijskega parka izjemen življenjski prostor za nekatere redke in ogrožene vrste ptic. Tu gnezdijo vijeglavka (Jynx torquilla), pogorelček (Phoenicurus phoenicurus), rjavi srakoper (Lanius collurio), črna žolna (Dryocopus martius), pivka (Picus Canus), čuk (Athene noctua), sršenar (Pernis apivorus), veliki skovik (Otus scops), velika uharica (Bubo bubo), smrdokavra (Upupa epops), zelena žolna (Picus viridis) … Velik del Kozjanskega regijskega parka je bil zaradi ptic razglašen za posebno varstveno območje Nature 2000 – Kozjansko.

smrdokavra
Smrdokavra
RjaviSrakoper
Rjavi srakoper
vijeglavka
Vijeglavka
veliki skovik
Veliki skovik

Velike razvejane krošnje nudijo pticam gnezdilkam obilo zavetja in možnosti spletanja gnezd, obsežna debla in debelejše veje pa so primerna za dupla, v katerih svoj dom najdejo ptice duplarice.

Travnik pod visokodebelnimi sadnimi drevesi se uporablja za košnjo ali pašo živali, hkrati pa je bivališče mnogih žuželk, ki jih za prehrano uporabljajo ptice.

Pogorelcek
Pogorelček
Zelena žolna