KOZJANSKI PARK

Kozjanski park je član različnih združenj in skupnosti, katerih cilj je predvsem povezovanje in skupna promocija.

SKUPNOST NARAVNIH PARKOV SLOVENIJE

Kozjanski park je član Skupnosti naravnih parkov Slovenije, ki jo je leta 2011 ustanovilo 11 upravljavcev naravnih parkov in zavarovanih območij Slovenije. Danes skupnost združuje petnajst upravljavcev zavarovanih območij in ji vsako leto predseduje eno od zavarovanih območij.

Skupnost povezuje skupni interes ohranjanja narave, zagotavljanja ravnovesja med učinkovitim varovanjem narave ter kulturnega izročila in sonaravnim razvojem zavarovanega območja.

Več informacij: https://www.naravniparkislovenije.si/slo/skupnost-naravnih-parkov

Brošura Naravni parki Slovenije: https://www.naravniparkislovenije.si/knjiznica/novice/brosura-SNPS.pdf

NACIONALNI ODBOR MAB - ČLOVEK IN BIOSFERA

Kozjanski regijski park je član Nacionalnega odbora MAB – Človek in biosfera.

UNESCO, Organizacija združenih narodov za izobraževanje, raziskovanje in kulturo, je interdisciplinarni program Človek in biosfera (»Man and the Biosphere Programme« ali s kratico MAB) ustanovila leta 1971. Gre za medvladni raziskovalni program, ki vzpostavlja svetovno mrežo biosfernih območij. V Sloveniji imamo štiri biosferna območja: Julijske Alpe, Kras, Kozjansko in Obsotelje ter Mura.

Več informacij: https://www.unesco.org/en/mab

GRADOVI POSAVJA

Kozjanski park je z gradom Podsreda vključen v neformalno združenje Gradovi Posavja, ki je nastalo leta 2014.

Cilj povezovanja je, da se z inovativnim pristopom dvigne prepoznavnost in doda vrednost mreži gradov ter s tem doseže čim večje odpiranje v širši slovenski in mednarodni prostor.

Na začetku je združenje Gradovi Posavja združevalo upravljavce šestih gradov v Posavju, in sicer: Posavski muzej Brežice, ki upravlja grad Brežice, Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki, ki upravlja nekdanji samostan v Kostanjevici na Krki, Kulturni dom Krško – enota Grad Rajhenburg, ki upravlja grad Rajhenburg, KŠTM Sevnica, ki upravlja grad Sevnica, in Terme Čatež, ki so lastnice gradu Mokrice, ter Kozjanski park Podsreda, ki upravlja grad Podsreda. Kasneje sta se združenju pridružila še Občina Bistrica ob Sotli z razvalino gradu Kunšperk in Kulturno turistični rekreacijski center Radeče z razvalino gradu Svibno.

Več informacij: https://gradoviposavja.si/ ali v zloženki.

SKUPNOST MUZEJEV SLOVENIJE

Kozjanski park je s svojo muzejsko dejavnostjo član Skupnosti muzejev Slovenije, ki povezuje slovenske muzeje in galerije v skupnem interesu reševanja izbranih poklicnih in statusnih vprašanj. S svojim delovanjem predstavlja in promovira slovenske muzeje in galerije ter preko njih celotno kulturno in naravno dediščino, za katero skrbijo.

Več informacij: http://www.sms-muzeji.si/

SLOVENIA GREEN

Kozjanski park je bil leta 2017 sprejet v Zeleno shemo slovenskega turizma in je pridobil znamko SLOVENIA GREEN PARK. Širše območje je istega leta prejelo tudi znak SLOVENIA GREEN DESTINATION GOLD.

SLOVENIA GREEN je certifikacijski program in znamka kakovosti, s katero označujemo izpolnjevanje zahtev, ki jih za destinacije in ponudnike opredeljuje Zelena shema slovenskega turizma. Ključni strateški cilj Zelene sheme slovenskega turizma je uvajanje trajnostnih modelov v slovenski turizem, tako na ravni turističnih ponudnikov kot destinacij. Vse cilje strateških usmeritev spremlja trajnostni razvoj in skrb za ekonomsko, družbenokulturno in naravno okolje.

Več informacij: https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/zelena-shema-slovenskega-turizma

PARKI DINARSKEGA LOKA

Kozjanski regijski park je vključen v mrežo Parkov Dinarskega loka (Dinaric Arc Parks), katerega glavni cilj je povezovanje narodnih, regijskih in krajinskih parkov na področju Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Kosova, Makedonije, Slovenije in Srbije. Dinarski lok je s svojo lepoto, geografskim položajem, biotsko pestrostjo in ohranjenostjo narave v svetovnem vrhu. Delovanje zveze Parkov Dinarskega loka, v okviru katere je bila ustanovljena blagovna znamka Parki Dinaridov – neodkriti svet, usmerja WWF – World Wildlife Foundation.

Med glavnimi cilji zveze Parkov Dinarskega loka so povezovanje zavarovanih območij, tehnična podpora v strokovnem smislu in boljša ter skupna promocija parkov. Zveza bo nudila pomoč zavarovanim območjem pri pridobivanju sredstev skozi skupne razvojne projekte. Kot regionalna zveza se bo povezala s podobnimi združenji in se pridružila najbolj pomembnim svetovnim in lokalnim prizadevanjem za ohranjanje biotske raznovrstnosti.

Več informacij: https://parksdinarides.org/

SAVA PARKS

Kozjanski regijski park je član Mreže SavaParks. To je mreža parkov v porečju Save, v katero je vključenih 22 institucij, javnih ustanov, organizacij in društev iz Slovenije, Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine. Vsem je skupna skrb za ohranjanje narave. Mreža je bila ustanovljena leta 2015 na Svetovni dan mokrišč (2. februar). Članice mreže so podpisale skupno deklaracijo, s katero so prevzele odgovornost za ohranjanje biotske raznovrstnosti v porečju reke Save. Zavzemajo se tudi za čezmejno sodelovanje v projektih trajnostnega razvoja, varstva naravne in kulturne dediščine.

Več informacij: http://savaparks.eu/

EUROPARC

Kozjanski regijski park je član Federacije Europarc, ki se zavzema za ohranjanje narave, kulturne krajine in trajnostnega razvoja. Spodbuja izboljšave pri upravljanju zavarovanih območij preko izmenjav dobrih praks in politik ter pomaga zavarovanim območjem pri soočanju z vsakodnevnimi izzivi.

Več informacij: https://www.europarc.org/

suhi travniki kozjanski park

Comments are closed.