Onemogla, poškodovana ptica – kako ravnati?
V zimskih razmerah (pomanjkanje hrane in nizke temperature, bolezni in plenilci) se pogosteje zgodi, da opazimo ptico, ki je zaradi onemoglosti ili poškodbe potrebna pomoči. Kako ravnati?
Tudi v letošnjem letu se med ptičjimi populacijami pojavlja ptičja gripa in v izogib potencialnemu prenosu okužbe je potrebno biti bolj previden kot sicer. Onemoglih ali poškodovanih ptic ne prijemajmo, vsaj ne z golimi rokami. Za območje Kozjanskega regijskega parka priporočam, da o najdbi obvestite parkovno naravovarstveno službo (041 394 103). Pri tem pomaga, če uspete posneti še kakšno fotografijo, ki bo olajšala odločitev o ukrepanju.
V preteklih dnevih smo dvakrat ukrepali ob opažanjih onemoglih labodov grbcev na območju Obsotelja. V prvem primeru so opazili laboda na travniku ob domačiji, v družbi kokoši. Ko so se mu približali ni odletel, le svareče se je oglašal. Ker bi lahko šlo za okuženo ptico, so kokoši umaknili v zaprti prostor. Ob našem prihodu in približevanju pa je labod pokazal, da ni poškodovan, saj je poletel. Nekaj dni kasneje je bil (mogoče celo isti) labod opažen v Imenem. S poškodovano perutjo. V času brez ptičje gripe bi poškodovanega laboda odpeljali na Muto v azil za prostoživeče živalske vrste. Ker pa v letošnji zimi obstaja verjetnost, da je labod tudi okužen s ptičjo gripo smo ga odpeljali v Ljubljano na Fakulteto za veterino. Če ni »gripozen«, bo premeščen na Muto.